Sportolóként üdülni, az egészséges életmódra is figyelve, mégis gondtalanul? Csak semmi pánik, segítünk megoldani ezt a kihívást! Cikkünkben hasznos tippeket osztunk meg arról miképp lehet problémamentes az utazás sportolóként.
Miért nehéz az utazás sportolóként?
Talán az az első gondolatod, hogy te nem is vagy sportoló, csak rendszeresen jársz edzésre és próbálsz egészségesen táplálkozni, ugye? Márpedig ez pontosan azt jelenti, hogy büszkén és okkal nevezheted magad igazi sportolónak! Ez sokszor állíthat igazi kihívást jelentő helyzetek elé: a mindennapokban is fontos a szervezettség, de például az utazás sem olyan egyszerű, mint amilyennek elsőre tűnhet.
Ahogy megvan a biztos úti cél, máris rákeresel a szállás közelében lévő konditermekre és egészséges éttermekre, hogy megtervezd a távol töltött napokat? Ne aggódj, ezzel nem vagy egyedül! Semmiképp se hagyd, hogy az utazásodat beárnyékolja az életmódoddal kapcsolatos kérdéseken való tépelődés – ha kimarad néhány edzés és lecsúszik egy-egy pizza vagy fagyi, semmi szörnyűség nem történik! Ha azonban teljesen elhanyagolod a mozgást (amit jelenthet a sok séta is) és csupa alacsony tápanyagtartalmú ételt fogyasztasz, hamar rosszul érezheted magad a bőrödben. Hogy ezt elkerülhesd, igazán érdemes odafigyelned, hogy mit viszel magaddal: így egyszerűen megoldhatod, hogy gondtalan és élvezetes legyen a pihenésed, de a tápanyagbeviteledet illetően se kelljen kompromisszumokat kötnöd.
3+1 kiegészítő, ami hasznos lehet
Nem csupán a rendszeres mozgás, de a megszokott étrend követése sem könnyű üdülés közben. Az élelmiszer beszerzése, elkészítése idő- és energiaigényes. Ilyenkor hasznos lehet az étrendkiegészítők használata.
1. Fehérjepor
Semmi gond, ha az utazásod során nem tudsz annyit edzeni, mint otthon – ha a fehérjebeviteledre figyelsz, már nagyon sokat tettél magadért! Ma már igazán szuper lehetőségek közül választhatsz, akkor is, ha éppen nem kedveled a túlságosan édes-krémes turmixokat: érdemes alaposan átböngészned a fehérjepor kínálatot, hogy a preferenciáid alapján kiválaszthasd a számodra leginkább megfelelőt! Ha vegán életmódot folytatsz, akkor sem kell aggódnod, hiszen a krétaporszerű, fullasztó vegán proteinek ideje lejárt, manapság már rengeteg ínycsiklandó vegán fehérjepor elérhető. Utazáskor különösen praktikusak az egy adagos minták, amikből mindig bedobhatsz néhányat a táskádba, így csak egy shakerre és egy kis vízre van szükséged, hogy felturbózhasd a napi proteinbeviteled – ráadásul így számtalan új ízt is ki tudsz próbálni!
2. Vitaminok és ásványi anyagok
Csupán napi két percet vesz igénybe, de a közérzetedben mégis hatalmas változást érhetsz el, ha ilyenkor sem hanyagolod el a vitaminpótlást! Érdemes egy komplex multivitamint választanod, egy kis extra C-vitamin pedig sosem árthat, hogy jól bírd a fárasztó felfedezőtúrákat. Ha van egy kompakt tablettatartód, sosem kell aggódnod amiatt, hogy elfelejted vagy összekevered, mikor mit kell bevenned!
3. Kollagén
Utazás közben nehéz gondoskodni a megfelelő kollagén bevitelről szilárd táplálékkal. Kapszula, por vagy épp gumivitamin – mindegy, milyen formában viszed be, a kollagén rengeteg pozitív hatással lesz a szervezetedre! Mivel a szervezet kollagéntermelése az idő előrehaladtával egyre csökken, így érdemes gondoskodni a kiegészítésről, hogy ezzel is támogathasd többek között a bőröd, hajad és körmeid épségét és szépségét.
+1 Egészséges nassolnivalók
A fehérjepor és a tablettatartó mellé érdemes néhány fehérjés finomságot is becsempészned a hátizsákba, hogy legyen mihez nyúlnod, ha rád tör az éhség – rengeteg olyan váratlan helyzet adódhat, amikor igazi életmentő lehet egy kis extra harapnivaló! Ha pedig ilyenkor nem a csokiszeletek és cukorral felturbózott energiaitalok jelentik számodra a megoldást, hanem az egészséges, fehérjében gazdag nassolnivalók, máris nagyon sokat tettél a szervezetedért. Érdemes előrelátónak lenned és nagyobb mennyiséggel készülni a finom snack-ekből, mert lehet, hogy a többiek sem bírják ki kóstolás nélkül, ha megérzik egy isteni, igazi csoki-élményt nyújtó fehérjeszelet illatát. További előny, hogy az alacsony energiatartalmú édességek segíthetnek a kalóriadeficit elérésében.
Összefoglalás
Az utazás sportolóként kihívásokkal járhat: sokszor nehézkes edzőtermet találni, a megszokott étrendet követni vagy eleget pihenni. Fontos azonban, hogy elhivatott sportolóként is időt szakíts a kikapcsolódása. A fenti tippeket követve sokat tehetsz azért, hogy üdülés közben se kelljen lemondani az egészséges étkezésről.